Tuesday, August 15, 2017

hayat süprizlerle dolu. ve neyin ne olduğunu anlamak bazen çok zor. hayatın sana sürpriz yapmasına imkan vermeyeceksin demişti birisi. yarınını bilmediğin birşeyin önüne nasıl geçebilirsin ki? eşyayı eşya haliyle belki tahmin edebilirsin de. peki ya insan. insanı tahmin edebilir misin? söz ağızdan bir kere çıkarda sözünden dönmek diye de birşey var maalesef. keşke insanların da iç yüzünü gösterebilen bir gözlük yada bir ayna olabilseydi. gerçi insan insanın aynasıdır derler. sizce bu ne demek? sence bu ne demek?

derler ki "arifler" bilirler. peki "arif" kimdir? alim? bir zaman demişlerdi ki, gönül dilinden anlayana arif, akıl dilinden anlayana alim denir. alimleri zaten hep duyarız. matematik alimi, din alimi, islam alimi vs vs. bu ikisine de hakim olana veli denirmiş.

ariflerden olabilmek, ariflerle olabilmek ve arif olabilmek nasip olsun sana ey okuyucu. gönül kelimesinin hakkını verenlerden olasın. iki günlük dünyada kalp kırmayanlardan olasın.

başa dönecek olursak süprizler konusunda hiçbirimizin (eğer ki sihirli bir değneğimiz yoksa yada arif değilsek) yapacak pek birşeyi yok. süprizlerin hepsi allah'tan. bize düşen sadece emrolunduğu gibi dosdoğru olmak. dosdoğru adımlar atmak. ben inanıyorum ki, atılan her doğru adımın karşılığı aynı orantıda olacaktır. lakin hiç şüphesiz herşeyin içyüzünü bilen yine o. çok şükür ki güzel insanları eksik etmiyor hayatlarımızdan. adımlarımızı atarken varlığından huzur duyduğumuz, içimizi rahatlatan gülüşleri olan, masmavi umutları besleyen insanlar. iyi ki varsın demek için geç olmadan kelimelerinizi ve gülüşlerinizi eksik etmeyin. o insanların söylediği sözler, yüzündeki gülüşler gönüle tesir eder. gönüle tesir eden samimidir. içtendir. saftır. iyiki vardır onlar. iyi ki varlar onlar.


iyi geceler.

No comments: